Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις ΔΩΡΕΑΝ μαθήματα και πιστοποίηση σε Υπολογιστές (11/3/2020)

ΔΩΡΕΑΝ μαθήματα και πιστοποίηση σε Υπολογιστές (11/3/2020)

Μέχρι την Τρίτη 10 Μαρτίου 2020 δεχόταν το υπουργείο αιτήσεις από (αναπληρωτές) καθηγητές για να διδάξουν στα τμήματα που δημιουργούνται. Θα ακολουθήσει επιλογή και διορισμός τους.

Είχαμε 23 δηλώσεις, επομένως δημιουργούνται δύο τμήματα.

Με βάση υπουργική απόφαση δίνεται η δυνατότητα σε μαθητές (της Γ’ τάξης Γυμνασίου μόνο) να αποκτήσουν το Κρατικό Πιστοποιητικό Πληροφορικής (ΚΠπ) το σχολικό έτος 2019-2020.

Προϋπόθεση είναι να καταθέσουν οι γονείς στο σχολείο «Δήλωση ενδιαφέροντος» μέχρι την Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2020 και οι μαθητές να παρακολουθήσουν τα μαθήματα στο σχολείο τους (προβλέπονται τουλάχιστον 45 ώρες συνολικά).

Τα μαθήματα θα διαρκέσουν μέχρι τον Μάιο 2020, θα γίνονται αμέσως μετά το σχολικό ωράριο, η διάρκεια τους θα είναι δύο συνεχόμενες διδακτικές ώρες (των 45’). Σε κάθε τμήμα μπορούν να συμμετέχουν από 5 έως 20 μαθητές. Η φοίτηση ελέγχεται και μαθητής με περισσότερες από 10 συνεχόμενες απουσίες διαγράφεται.

Η φοίτηση και η εξέταση είναι ΔΩΡΕΆΝ και δεν υπάρχει καμία σχέση με ιδιώτες, φροντιστήρια κλπ.

Από την Διεύθυνση