Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Ενισχυτική διδασκαλία (2021-2022) (ενημέρωση 5/2/2022)

Ενισχυτική διδασκαλία (2021-2022) (ενημέρωση 5/2/2022)

Την τρέχουσα σχολική χρονιά για πρώτη φορά εγκρίθηκε η λειτουργία μερικών τμημάτων στο σχολείο μας!

Το εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα της Β' τάξης είναι το παρακάτω:

Δευτέρα Τρίτη Τετάρτη Πέμπτη Παρασκευή

Χημεία +

Φυσική

- - - - - -  Αρχαία - - - - - -
1+1 ώρες 2 ώρες 3 ώρες
13.30' έως 15.05' 14.20' έως 15.55' 14.20' έως 16.45'

Για την Α' και την Γ' τάξη ΔΕΝ εγκρίθηκε η λειτουργία τμημάτων, καθώς δεν υπήρξε ικανοποιητική συμμετοχή (τουλάχιστον από 10 μαθητές).

Τα μαθήματα θα αρχίσουν την Τετάρτη 8/12/2021. Οι διδακτικές ώρες είναι διάρκειας 45 λεπτών με 5λεπτα διαλείμματα.

Μαθήματα δεν διεξάγονται κατά την διάρκεια των σχολικών διακοπών και των αργιών.

Η φοίτηση των μαθητών πρέπει να είναι συνεπής χωρίς απουσίες, ώστε να μην υπάρχουν μαθησιακά κενά.

Οι διδάσκοντες ΔΕΝ είναι οι καθηγητές του σχολείου, προσλαμβάνονται από το Υπουργείο.

Για το σχολικό έτος 2021-2022 θα λειτουργήσει ο θεσμός της Ενισχυτικής Διδασκαλίας μαθητών Γυμνασίου (ΦΕΚ 4710/τ. Β'/12.10.2021) με σκοπό την βελτίωση της απόδοσης μαθητών στα μαθήματα:

• Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (3 ώρες την εβδομάδα),
  • Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (2 ώρες την εβδομάδα),
  • Μαθηματικά (3 ώρες την εβδομάδα),
  • Φυσική (1 ώρα την εβδομάδα),
  • Χημεία (1 ώρα την εβδομάδα) και
  • Αγγλικά (2 ώρες την εβδομάδα).

Όσοι γονείς ενδιαφέρονται πρέπει να στείλουν σχετική αίτηση-δήλωση ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΆ έως την Δευτέρα, 8 Νοεμβρίου 2021, δηλώνοντας και τα μαθήματα για τα οποία ενδιαφέρονται.

Κριτήριο για την επιλογή των μαθητών είναι η χαμηλή επίδοσή τους στο μάθημα.

Τα (δωρεάν) μαθήματα γίνονται πάντοτε ΜΕΤΆ το σχολικό ωράριο και η φοίτηση των μαθητών ελέγχεται με απουσίες.

Προϋπόθεση για να συγκροτηθεί τμήμα είναι να υπάρχουν τουλάχιστον 10 ενδιαφερόμενοι μαθητές (κάθε τμήμα μπορεί να έχει μέχρι 15 μαθητές). Προηγούμενες χρονιές, επειδή δήλωσαν συμμετοχή ελάχιστοι μαθητές μας, έπρεπε να μεταβαίνουν και να παρακολουθούν τα μαθήματα στο 1ο Γυμνάσιο Αχαρνών.

Από την Διεύθυνση