Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Ενημέρωση των μαθητών μας στον τομέα της Αγωγής Υγείας

Ενημέρωση των μαθητών μας στον τομέα της Αγωγής Υγείας

Την σχολική χρονιά 2019-2020 στο σχολείο υλοποιούνται μια σειρά ομιλιών με θέμα την Αγωγή Υγείας:

Α) Κέντρο Υγείας Αχαρνών

Ξεκινήσαμε με το πρόγραμμα του Υπουργείου Υγείας (έγκριση ΥΠ.ΠΑΙ.Θ Φ2.1/ΠΜ/145993/Δ7/20.9.2019) σε συνεργασία με το Κέντρο Υγείας Αχαρνών στον θεματικό άξονα: Σεξουαλική και Αναπαραγωγική Υγεία. Οι τίτλοι των εκπαιδευτικών προγραμμάτων (ανάλογα με την τάξη οι μαθητές παρακολούθησαν και αντίστοιχες ομιλίες) ήταν:

• 1) Είμαι έφηβος/η! Τι μου συμβαίνει;
  • 2) Οι σχέσεις στην εφηβεία - Τα δύο φύλα και
  • 3) Σεξουαλική υγεία για αγόρια/κορίτσια.

Το σχετικό υλικό που χρησιμοποιήθηκε υπάρχει και στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Υγείας.

Β) KIDS SAVE LIVES-ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΩΖΟΥΝ ΖΩΈΣ

Εκπαιδευτικό πρόγραμμα  του ομώνυμου Ανθρωπιστικού Οργανισμού και της Ελληνικής Εταιρείας Επείγουσας Προνοσοκομειακής Φροντίδας (έγκριση ΥΠ.ΠΑΙ.Θ Φ2.1/ΠΜ/191830/Δ7/5.12.2019). Αντικείμενο θα είναι οι Πρώτες Βοήθειες σε επειγουσες καταστάσεις και η Καρδιοπνευμονική Αναζοωγόνηση (ΚΑΡΠΑ). Σχετικό υλικό μπορείτε να βρείτε εδώ.

Πιθανή ημερομηνία παρουσίασης του προγράμματος η 18η Μαρτίου 2020.

Γ) Αρεταίειο Νοσοκομείο

Ενημερωτική ομιλία για θέματα υγείας από το ιατρικό προσωπικό του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου της Ιατρικής Σχολής Αθηνών "Αρεταίειο" (έγκριση ΥΠ.ΠΑΙ.Θ Φ11/179088/Δ2/15.11.2019).

Πιθανή ημερομηνία παρουσίασης του προγράμματος η 26η Μαρτίου 2020.