Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Προγράμματα ενημέρωσης μαθητών (ενημ.29/9/2022)

Προγράμματα ενημέρωσης μαθητών (ενημ.29/9/2022)

Α.

Νέα συνεργασία του σχολείου με την "Διέξοδο Αχαρνών" με νέες παρεμβάσεις πρόληψης στον χώρο του σχολείου.

Στις 9, 10,14, 15 και 16 Νοεμβρίου 2022 θα έχουμε ενημέρωση με θέματα:

"Πρόληψη κακοποίησης στον αθλητισμό" και

"Ναρκοπέδιο-Πρόληψη εξαρτήσεων" για την Γ' τάξη.

Β.

Το σχολείο μας σε συνεργασία με το «Χαμόγελο του Παιδιού» οργανώνει ενημέρωση των μαθητών με θέματα:

«Ενδοσχολική βία κι Εκφοβισμός» (23 και 30 Σεπτεμβρίου 2022)

Εισηγητές: Χαρδαλούπα Ιωάννα και Ιωάννης Αλεξίου, Ψυχολόγοι

Γενικός σκοπός του Προγράμματος είναι η θεωρητική παρουσίαση και ανάλυση της θεματικής ενότητας σχετικά με τη βία και τα δικαιώματα των παιδιών. Μέσα από το συγκεκριμένο Πρόγραμμα οι μαθητές/ μαθήτριες αναμένεται:

να μπορούν να αναγνωρίζουν τα εν λόγω φαινόμενα

να μπορούν να προστατεύονται άμεσα σε κρούσματα κακοποίησης και εκφοβισμού

να είναι σε θέση να αντιληφθούν τον συναισθηματικό κόσμο του παιδιού που βιώνει βία

να αναγνωρίζουν τις διαθέσιμες πηγές βοήθειας

«Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» (2 Νοεμβρίου 2022 και ? Νοεμβρίου 2022)

Γενικός σκοπός του Προγράμματος είναι η θεωρητική παρουσίαση και ανάλυση της θεματικής ενότητας σχετικά με την ασφαλή πλοήγηση στο διαδίκτυο και τον διαδικτυακό εκφοβισμό. Μέσα από το συγκεκριμένο Πρόγραμμα οι μαθητές/ μαθήτριες αναμένεται:

να μπορούν να αναγνωρίζουν τα εν λόγω φαινόμενα