Αρχική σελίδα Δραστηριότητες «Κύπρος – Σεφέρης» και «Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια εκπαιδευτικές γέφυρες»

«Κύπρος – Σεφέρης» και «Κύπρος, Ελλάδα, Ομογένεια εκπαιδευτικές γέφυρες»

Κύπρος - Σεφέρης

ΚΥΠΡΟΣ-0

Ένα πολιτιστικό Πρόγραμμα Σχολικών Δραστηριοτήτων με διπλό σκοπό.

Αρχικά να αποτυπωθεί η ιστορία της Κύπρου από την περίοδο της Φραγκοκρατίας έως την τουρκική εισβολή(1974) και να αναδειχθεί ο πολιτιστικός πλούτος της και η ταυτότητά της. Το πρόγραμμα αυτό είναι ένας νοερός περίπλους στην μεγαλόνησο, τους ανθρώπους της, τα έργα τους, την πίστη τους, τη γλώσσα, τα δημοτικά της τραγούδια, τις παραδόσεις της, τις εθνικές της περιπέτειές, την αγωνία του ελληνισμού για δικαίωση.

Κατά δεύτερον, σκοπός της δράσης είναι να προβληθούν έργα λογοτεχνών που αποτύπωσαν στο έργο τους τις εθνικές περιπέτειες της Κύπρου, να «ταξιδέψουμε» με τον τρόπο του Γιώργου Σεφέρη από την Σμύρνη στη Κύπρο (δεν παύει να είναι ένας “διωγμένος” Μικρασιάτης, ένας πρόσφυγας, γεγονός που καθόρισε τη σχέση του με το νησί, με το οποίο είχε στενή σχέση και το αγάπησε βαθιά), στο φως του ήλιου, σε αξιοθέατα, μνημεία, φυσικές ομορφιές, αξίες, ιδέες, που ενέπνευσαν τον ευαίσθητο ποιητή και παραμένουν αναλλοίωτες και διαχρονικές. Σκοπός της δράσης είναι να προβληθούν πτυχές, ενδεικτικές της ζωής των Ελλήνων της Κύπρου, να ταξιδέψουμε σε ήχους, χορούς, μοσχοβολιές και κυπριακές λιχουδιές.

Επιστέγασμα θα είναι μια εορτή στο τέλος της σχολικής περιόδου, η συγγραφή αφιερωματικού τεύχους με τίτλο: «Κύπρος – Σεφέρης», η συγγραφή από μαθητές του δικού τους παραμυθιού για την Κύπρο, η δημιουργία σελιδοδεικτών με θέμα την Κύπρο κ.α.

Υπεύθυνη του προγράμματος είναι η κα Δούβαλη Ανδριανή με την συμπαράσταση του κ. Σεμένογλου Απόστολου και της κας Βεριγάκη Αθηνάς.

Το παραπάνω πρόγραμμα εντάσσεται και στον10ο Διεθνή μαθητικό Διαγωνισμό:

Κύπρος-Ελλάδα-Ομογένεια: εκπαιδευτικές γέφυρες

Έναν διαγωνισμό του οποίου βασική επιδίωξη είναι να αποτελέσει εκπαιδευτική «γέφυρα» ανάμεσα στην Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια και να ενδυναμώσει τη συνεργασία και την επικοινωνία ανάμεσα σε όλες τις μαθητικές κοινότητες του Ελληνισμού. Οι μαθητές θα εμπλουτίσουν τις γνώσεις τους για τον κυπριακό πολιτισμό στις ποικίλες εκφάνσεις του. Στο πλαίσιο του γνωστικού αντικειμένου της ιστορίας:

ΚΥΠΡΟΣ-2

• θα διερευνήσουν και θα μελετήσουν σημαντικές πτυχές της κυπριακής ιστορίας, όπως της Φραγκοκρατίας, της Ενετοκρατίας, της Οθωμανικής κυριαρχίας και θα αναζητήσουν ομοιότητες και διαφορές με την περίοδο της Φραγκοκρατίας, Ενετοκρατίας στην Ελλάδα.

ΚΥΠΡΟΣ-3

• Θα αναζητήσουν πληροφορίες σχετικά με την Επανάσταση του ΄21 στην Κύπρο και θα την συγκρίνουν με την επανάσταση του ΄21 στην Ελλάδα.
  • Θα αναζητήσουν σπουδαίες ιστορικές μορφές της Κύπρου και της Ελλάδας ( Μιχαηλίδης, Κυπριανός, Μακάριος).
  • Θα μελετήσουν την Κύπρο μέσα από το έργο Ελλήνων και Κυπρίων λογοτεχνών (Μόντης, Σεφέρης, Ρίτσος, Καβάφης, Ελύτης, Βρεττάκος κ.α.)

ΚΥΠΡΟΣ-4

• Θα ανακαλύψουν την ομορφιά της Κυπριακής διαλέκτου και Θα διερευνήσουν τη σχέση αλληλεπίδρασής της με τη Νεοελληνική γλώσσα. Θα μελετήσουν τα δημοτικά τραγούδια, τη παραδοσιακή φορεσιά, τους παραδοσιακούς χορούς ανάμεσα σε Ελλάδα – Κύπρο.
  • Οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία μέσα από ποιήματα, εικαστικά έργα, πρότζεκτ, παραμύθια, κ.α να αποτυπώσουν την ελπίδα και τη συμφιλίωση των λαών σε ένα πλανήτη χωρίς σύνορα, να γνωρίσουν και να ευαισθητοποιηθούν ως προς τα διαχρονικά προβλήματα του Κυπριακού Ελληνισμού.

Δείτε εδώ την προκήρυξη και όλες τις πληροφορίες για τον διαγωνισμό.

Δείτε εδώ την δήλωση συγκατάθεσης γονέων για συμμετοχή στον διαγωνισμό.

ΚΥΠΡΟΣ-5

«….  θα γίνει ανάσταση μιαν αυγή,

πώς λάμπουν την άνοιξη τα δέντρα θα ροδαμίσει του όρθρου η μαρμαρυγή,

θα ξαναγίνει το πέλαγο και πάλι το κύμα θα τινάξει την Αφροδίτη».

Σεφέρης, «Μνήμη, Α΄»