Αρχική σελίδα Δραστηριότητες Εκπαιδευτική δράση «Μουσειοσκευή: Κυκλαδικός πολιτισμός» (11-16/12/2023)

Εκπαιδευτική δράση «Μουσειοσκευή: Κυκλαδικός πολιτισμός» (11-16/12/2023)

Οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου συμμετείχαν στην εκπαιδευτική δράση «Μουσειοσκευή: Κυκλαδικός πολιτισμός» κατά τη διάρκεια της δεύτερης εβδομάδας του Δεκεμβρίου 2023. Η δράση διοργανώθηκε και επιμελήθηκε από την καθηγήτρια του σχολείου, Αθηνά Βεριγάκη (φιλόλογο) και εντάχθηκε στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ιστορίας.

μουσειοσυσκευη202311211-1

Η «Μουσειοσκευή» είναι ένα παιδαγωγικό, εποπτικό μέσο σε μορφή βαλίτσας. Πρόκειται για μια έμμεση εκπαιδευτική μορφή, καθώς μεταφέρεται στο χώρο του σχολείου η εμπειρία του Μουσείου.

Η συγκεκριμένη Μουσειοσκευή: Κυκλαδικός πολιτισμός» παραχωρήθηκε από το Μουσείο Κυκλαδικής Τέχνης, Ιδρύματος Ν.Π. Γουλανδρή. Περιείχε αντίγραφα των αρχαιολογικών εκθεμάτων του Μουσείου Κυκλαδικής Τέχνης, βιβλία, οδηγό μουσείου, φωτογραφικό υλικό εκθεμάτων του μουσείου, χάρτη και εκπαιδευτικά παιχνίδια.

μουσειοσυσκευη202311211-2Ένα μικρό μουσείο στήθηκε σε αίθουσα διδασκαλίας του σχολείου μας, όπου όλοι οι μαθητές της Α’ Γυμνασίου είχαν τη δυνατότητα να περιεργασθούν από κοντά τα ακριβή αντίγραφα κυκλαδίτικων ειδωλίων.

Επιπλέον, κλήθηκαν να αναζητήσουν πληροφορίες σχετικά με τα ειδώλια, τα αγγεία, τα σκεύη, τα εργαλεία της εποχής, αλλά και για τις πρώτες ύλες του Κυκλαδικού πολιτισμού.

μουσειοσυσκευη202311211-3μουσειοσυσκευη202311211-4μουσειοσυσκευη202311211-5μουσειοσυσκευη202311211-6Οι μαθητές χωρισμένοι σε ομάδες συμμετείχαν κυκλικά σε ποικίλες δραστηριότητες με παιγνιώδη χαρακτήρα, όπως παζλ και παιχνίδια γνώσεων. Μέσω της βιωματικής μάθησης απέκτησαν νέες γνώσεις, εμπειρίες, τις οποίες συνέδεσαν με τις γνώσεις της σχολικής ύλης. Τα μέλη κάθε ομάδας συνεργάστηκαν στη δημιουργία ιστοριογραμμής. Παράλληλα, προχώρησαν στην αντιστοίχιση αντιπροσωπευτικών αρχαιολογικών ευρημάτων με συγκεκριμένες ιστορικές περιόδους.

Μελέτησαν κείμενα που αναφέρονταν στη ζωή των Κυκλαδιτών της πρώιμης εποχής του Χαλκού και προχώρησαν σε συσχετισμό τους με αντίστοιχες εικόνες.

μουσειοσυσκευη202311211-40

Επίσης, με αφορμή τα κυκλαδικά μοτίβα των τηγανόσχημων αγγείων και μαρμάρινων ειδωλίων οι μαθητές συνέθεσαν τα δικές τους δημιουργίες με τη βοήθεια των Stencils.

μουσειοσυσκευη202311211-41

Ακόμη, μέσα από το παιχνίδι «Κυκλαδούπολη» είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν σε βάθος τα νησιά των Κυκλάδων (τον ορυκτό πλούτο, τα αγαθά που παράγονται, τα στοιχεία του πολιτισμού στο παρελθόν και στο παρόν).

Μέσω της υλοποίησης της συγκεκριμένης δράσης επιτεύχθηκε η σύνδεση της μάθησης με την ψυχαγωγία.

Ένα μάθημα Ιστορίας διαφορετικό, διασκεδαστικό!

μουσειοσυσκευη202311211-15