Αρχική σελίδα Νέα - Ανακοινώσεις Ενισχυτική Διδασκαλία (ενημέρωση 22/12/2023)

Ενισχυτική Διδασκαλία (ενημέρωση 22/12/2023)

20/12/2023

Έναρξη των μαθημάτων την Τρίτη 9/1/2024.

Εγκρίθηκαν να λειτουργήσουν τμήματα στα παρακάτω μαθήματα:

Α' τάξη: Νέα, Αρχαία, Μαθηματικά, Φυσική, Αγγλικά

Β' τάξη: Νέα, Αρχαία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία

Γ' τάξη: Αρχαία, Μαθηματικά

Ενδεικτικό ωρολόγιο πρόγραμμα

Ενισχυτική πρόγραμμα_2023-2024

1/12/2023

Με χθεσινή απόφαση το σχολείο μας ορίστηκε ως κέντρο Ενισχυτικής Διδασκαλίας για τους μαθητές του 6ου και του 4ου Γυμνασίου Αχαρνών.

Αλλα κοντινά Γυμνάσια με τμήματα ενισχυτικής είναι το 1ο και 7ο Γυμνάσιο Αχαρνών.

Για το σχολικό έτος 2023-2024 θα λειτουργήσει ο θεσμός της δωρεάν Ενισχυτικής Διδασκαλίας μαθητών Γυμνασίου (ΦΕΚ 5999/τ. Β'/16.10.2023) με σκοπό την βελτίωση της απόδοσης μαθητών στα μαθήματα:

• Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (3 ώρες την εβδομάδα),
  • Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (2 ώρες την εβδομάδα),
  • Μαθηματικά (3 ώρες την εβδομάδα),
  • Φυσική (1 ώρα την εβδομάδα),
  • Χημεία (1 ώρα την εβδομάδα) και
  • Αγγλικά (2 ώρες την εβδομάδα).

Όσοι γονείς ενδιαφέρονται πρέπει να καταθέσουν στο σχολείο μέχρι την Τετάρτη 15/11/2023 την σχετική αίτηση-δήλωση (μορφή pdf, μορφή docx) είτε αυτοπροσώπως, είτε θεωρημένη από ΚΕΠ, είτε ηλεκτρονικά από το gov.gr δηλώνοντας και τα μαθήματα για τα οποία ενδιαφέρονται.

Τα μαθήματα είναι δωρεάν και γίνονται πάντοτε ΜΕΤΆ το σχολικό ωράριο και η φοίτηση των μαθητών ελέγχεται με απουσίες. Η διάρκεια κάθε διδακτικής ώρας είναι 45' με διαλείμματα διάρκειας 5'.

Προϋπόθεση για να συγκροτηθεί τμήμα για κάποια τάξη είναι να υπάρχουν τουλάχιστον 10 ενδιαφερόμενοι μαθητές (κάθε τμήμα μπορεί να έχει μέχρι 15 μαθητές).

Εφ' όσον υπάρξει ικανοποιητικό ενδιαφέρον τα μαθήματα θα γίνονται στο σχολείο μας, διαφορετικά οι μαθητές θα πρέπει να πηγαίνουν σε γειτονικά σχολεία.

Υπεύθυνη καθηγήτρια είναι η κυρία Κάρλου με αναπλρωτή τον κύριο Σεμένογλου.

Από την Διεύθυνση